לראות את האור

בקיץ האחרון הוכרז מכתש רמון על ידי הארגון הבינלאומי IDA הפועל למען הסביבה כשמורת אור כוכבים. בכך מצטרף המכתש ללמעלה מ-60 שמורות אור כוכבים שהוכרזו בשנים האחרונות ברחבי העולם והראשון במזרח התיכון. כשהחשכה יורדת עליו גרמי השמים נראים בו במלוא הדרם ואתם מוזמנים לבקר.

אורלי גנוסר
|
אוקטובר 2017
|
שלח כתבה
שביל החלב נצפה במלוא הדרו מעל מכתש רמון
צילום: גל ביסמוט

הלילה היה חשוך להפליא. הרמנו ראש לשמים, ובעזרת אפליקציית Sky Map זיהינו את מערכות הכוכבים. בזכות החשכה והיעדר אור מלאכותי חזק מהיישובים הסמוכים, נצנצו הכוכבים בשמי הנגב וזהרו אלינו במלוא תפארתם. לא היה קשה להבחין בהם, שכן באזורים המיושבים בדלילות התאורה מינימלית וגרמי השמים בוהקים בתוך האפלה. ואולם, אם תנסו לערוך תצפיות כוכבים בגוש דן, אתם צפויים להתאכזב קשות כי אזורים מאוכלסים סובלים מזיהום אור כבד.

המונח "זיהום אור" מתייחס לעודף אור מלאכותי בשמים בשעות הלילה, תוצר לוואי של הקדמה הטכנולוגית והתעשייתית. בעשורים האחרונים הלכה והתעצמה התאורה המלאכותית ברחבי העולם והתפשטה על פני הגלובוס. במחקר עדכני נמצא שרק 12 אחוזים מאוכלוסיית העולם מתגוררת באזורים שאינם מושפעים מזיהום אור. בעשור האחרון החל העולם להתייחס לזיהום האור ולהשלכותיו, ונעשים מאמצים לשמר אזורים שבהם הטבע נוהג עדיין כדרכו, עם יום ולילה מוחלטים, המאפשרים צפייה במראות שמימיים (תרתי משמע). 

לכתבה על זיהום אור

שמורות אור כוכבים

ארגון  International Dark-Sky Association הפועל למען הסביבה יזם בשנת 2001 תוכנית הנוגעת לשמירת אור הכוכבים. מטרת התוכנית היא לעודד קהילות בעולם להגן על אתרים המשמרים את החשכה, על ידי מדיניות של תאורה אחראית וחינוך הציבור. התוכנית מתייחסת לרשימת אתרים מרחבי העולם, המחולקים לפי קטגוריות (קהילות, פארקים, שמורות, אתרי מפלט ועוד) ומשמרים שמים חשוכים – ובזכות כך גם אור כוכבים. כדי שאתר מסוים ייחשב לשמורת אור כוכבים, עליו לעמוד בשלל קריטריונים של שמירה על שמים חשוכים. אתר שכזה מדגיש את מיקומו הייחודי, מושך אליו תיירים רבים כולל את חובבי האסטרונומיה ותורם לפעילות הכלכלית המקומית.

עד כה הוכרו למעלה מ-60 אתרים המשמרים את אור הכוכבים ברחבי הגלובוס, רובם בארצות הברית, מקצתם באירופה ויש נציג אחד לאמריקה הדרומית, נציג לאפריקה ונציג לאסיה. מכתש רמון, שהוכרז לאחרונה כשמורת אור כוכבים, הוא האתר הראשון של שמורה מסוג זה במזרח התיכון ויש לנו במה להתגאות.

מחקר שנערך לאחרונה קובע שאתר שאפשר לראות ממנו את גלקסיית שביל החלב סובל הכי פחות מזיהום אור, והמכתש הוא בהחלט מקום שמאפשר צפייה במראה המהפנט. מכתש רמון ידוע במעטה החשכה היורד עליו לעת לילה. בזכות חשכה זו, וכן הודות לעובדה שהאזור אינו מיושב בצפיפות, צפייה בכוכבים מאזור המכתש היא חוויה איכותית ומרוממת וכל מי שמביט אל על נפעם מהמראה. רבבות מבקרים ובהם גם אסטרונומים חובבים פוקדים את המכתש מדי שנה במטרה לצפות בגרמי השמים, ומדי קיץ מתקיים בסביבתו פסטיבל שוקק חיים המוקדש לתצפיות בכוכבים. גם מטיילים שמבקרים במסלולי הטיול במכתש ונשארים ללון בחניוני הלילה נהנים מהבונוס של שמים מרהיבים זרועי כוכבים.

מקטינים את הזיהום

ד"ר נעם לידר, מנהל אגף אקולוגיה בחטיבת המדע של רשות הטבע והגנים, קידם את ההכרה במכתש רמון כשמורת אור כוכבים, וכחלק מפעילותו הוא מנסה להטמיע את הכלים לצמצום זיהום האור. "לא צריך לוותר על תאורה", הוא מסביר. "צריך לתכנן אותה ולמקד אותה למטרה שלשמה נוצרה, לדייק אותה בהתאם לצרכים, להאיר את מה שצריך בלי לכוון לשמים או ליצור נזק לסביבה, לוותר על מה שמיותר וגם לחשוב על התזמון. אנחנו לא רוצים להחזיר את האנשים לתקופת העששיות". הרשות שמה דגש על שימוש בתאורה חסכונית שגם אינה מחקה אור יום, והיא עוסקת בנושא משנת 2008, לאחר שאנשיה חברו למדענים, למדו על מנגנוני התאורה והפיקו מסקנות ותובנות. מאז חלה התקדמות רבה בנושא, והנחיות התאורה שולבו בכל הקשור לתשתיות ולתאורת כבישים אצל גופים גדולים כמו משרדי ממשלה, עיריות, מפעלים ועוד.

כדי לשמש דוגמה, הרשות עורכת שינויים פנימיים רבים. "אנחנו משנים תאורה בחניוני לילה ובאתרים מוארים ומעצבים תאורה פונקציונלית ומותאמת אפילו במשרדים. אנחנו הכי מקפידים שאפשר ולא עושים לעצמנו הנחות", מוסיף לידר. במכתש רמון נערך שינוי מעמיק. נדב טאובה, פקח מכתש רמון, מספר שהשינוי החל במדידות רמת החושך ברחבי המכתש. לאחר מכן החלו לטפל במה שאפשר כדי להקטין את זיהום האור. חניון בארות למשל, חווה שינוי מקיף: גופי התאורה הותאמו לתנאי שמורת אור כוכבים והם ממוקדים ואינם מפזרים את האור; המנורות הוחלפו במנורות חסכוניות וצהובות (עד K3,000); השימוש בפרוג’קטורים הופסק; גרגירים פלואורסצנטיים מיוחדים שולבו בתוך שביל ההליכה שבחניון; ואבני החצץ שהושקעו בבטון של שביל ההליכה עשויות מחומר מיוחד הקולט אור מהשמש במהלך היום ופולט אותו בלילה, כך שנוצרת מדרכה זוהרת בחשכה. 

 

מדרכה זוהרת בחשכה בחניון בארות. אבני חצץ שהושקעו בבטון עשויות מחומר מיוחד הקולט אור מהשמש במהלך היום ופולט אותו בלילה. באדיבות חברת Y.A.G
צילום: אבי מורג

טאובה מסביר שהקשרים החיוביים שנקשרו בין רשות הטבע והגנים לעיריית מצפה רמון בנושאי שמירת הטבע, הובילו גם להגברת המודעות, שינוי תקנות עירוניות ואף לקידום תכנון מחודש של מערך התאורה בעיר, שהיא ברובה מיושנת, בזבזנית ואינה ממוקדת או מתוכננת למושא ההארה כך שהאור מתפזר על פני קילומטרים. שינוי התאורה בעיר בעתיד צפוי לא רק לסייע בשמירה על שמורת אור הכוכבים שבמכתש, אלא גם תמשוך אל העיר תיירות ענפה הנהנית ממראה שמי לילה ייחודיים גם בקנה מידה בינלאומי.

 

אבנים זוהרת בחשכה בחניון בארות. באדיבות חברת Y.A.G.
צילום: אבי מורג
חוסכים באנרגיה ושומרים על חשכת הלילה

אז מה אנחנו יכולים לעשות כדי לתרום להפחתת זיהום האור? לדברי ד"ר נעם לידר, מנהל אגף אקולוגיה בחטיבת המדע של רשות הטבע והגנים, צריך לייצר מודעות לנושא זיהום האור, שתסייע לחולל שינוי משמעותי. אבל עד אז אפשר פשוט להתמקד בבית או בחצר הפרטית. להחליף את הנורות בתאורת לד צהובה בלבד (K3,000) – שהשפעתה הסביבתית פחותה מזו של התאורה הלבנה, לכוון את המנורות שיהיו ממוקדים על המטרה, לכבות אורות כשלא צריך וכך לחסוך באנרגיה ולצמצם את זיהום האור. 

זר כתבות
לטייל בצפון
בשביל הטבע
שבילים
גליון 87
סתיו 2019
הרשמה לניוזלטר
ע"י OUTLOOK
ע"י GMAIL
© כל הזכויות שמורות רשות הטבע והגנים