מסלול בצפון הנגב בשמורת טבע פּוּרה ובנחל שקמה

הצעה למסלול טיול במרבדי פריחה מרהיבים בצפון הנגב. משפחות מתנדבים יחכו לכם בתחנת המידע במקום ויציעו הסברים והכוונה

בשביל הארץ
|
מרץ 2018
|
שלח כתבה
מרבדי פריחה בשמורת טבע פורה בנגב הצפוני
צילום: שירה בלוך

מרבדי פריחה מרהיבים מקשטים מדי חורף ואביב את שטחי הטבע שבצפון הנגב. על אם הדרך לבאר שבע מסתתרת לה שמורת טבע קטנה ומקסימה בשם שמורת פּוּרה, ובה אפשר לפגוש את כל מגוון הצמחייה הייחודית למרחב זה. 

השמורה נמצאת לצד כביש  40, כ-15 ק"מ מדרום לצומת פלוגות. בכניסה לשמורה חניון מוסדר (לצד כביש 40). מהחניון יוצא שביל הליכה רגלי מסומן ירוק והוא מוביל לשמורה. השביל עובר לכל אורכה, ובהליכה בו נִגלה לעיני המטיילים מגוון הפרחים שבשמורה.

 
וינקה עשבונית בשמורת טבע פורה
צילום: הדס עברון
זהבית השלוחות
צילום: רחל עברון
לשון הפר הסמורה
צילום: שירה בלוך
סיירת מתנדבים

יופייה הרב של השמורה בתקופת הפריחה מושך אליה מטיילים רבים, ובפרק זמן זה מפעיל עבורם מרחב חוף של רשות הטבע והגנים תחנת מידע והסברה. את התחנה מאיישת "סיירת מתנדבי מרחב שקמה" – משפחות מתנדבים שהוכשרו לסייע למטיילים בעונת הפריחה במידע, בהכוונה ובהסברת כללי ההתנהגות בשמורת טבע. תוכלו לפגוש את משפחות המתנדבים בשמורת פורה בשבתות מחודש פברואר עד אמצע מרץ. המטיילים מתבקשים ללכת בשבילים בלבד כדי למנוע פגיעה בצמחים שבשמורה. 

מתנדבים מספקים מידע למטיילים בתחנת ההסברה בשמורת טבע פורה
צילום: נעמה דרור
חגיגה של פרחים

הכוכבת בשמורה היא, כמובן, הכלנית המצויה – צמח עשבוני רב-שנתי בעל פריחה אדומה מרשימה, הפורח כאן במרבדים נרחבים. מרבדי הכלניות האדומות הם תופעה ייחודית לאזור זה של ספר המדבר, ואפשר לצפות בה הן במזרח השפלה הן בנגב המערבי. מלבד כלניות צומחים בשמורה עוד מיני פרחים רבים: ערטנית השדות פורחת בצהוב, שמשון הדור בוורוד, לַזְהבית פרחים צהובים קטנים צמודים לקרקע, וִינקה עשבונית פורחת בסגול-כחול, לשון הפר הסמורה פורחת בכחול, קדד פיינברון פורח בלבן-צהבהב, ועוד ועוד. מומלץ להצטייד במגדיר פרחים כדי לזהות את מגוון המינים.

דבורנית דינסמור
צילום: רחל עברון
מסלולי טיול

בשמורה מספר מסלולים:

מסלול הליכה מעגלי קצר, כשעה הליכה, המוביל את המטיילים לתצפית מאגר פורה ומשם חזרה לחניון. פירוט המסלול 

ניתן להמשיך משמורת פורה עד גשר הרכבת התורכית וחזרה. זמן ההליכה במסלול זה כשלוש שעות. פירוט המסלול  

מסלול מגשר הרכבת התורכית  עד נחל סד. פירוט המסלול

באתר מנהלת שקמה תוכלו למצוא מלבד פרטים על המסלולים בשמורת טבע פורה גם פרטים על כל מסלולי הטיול ואתרי הביקור במרחב, וכן מידע על מרחב שקמה: חי וצומח, היסטוריה וגיאולוגיה, פעילות חינוכית וקהילתית, מידע על אפשרות ההתנדבות במרחב ועוד.

 
 
© כל הזכויות שמורות רשות הטבע והגנים