לילה חורפי במדבר

מתי בפעם האחרונה חוויתם את הנגב במלוא העצמה? החורף הוא העונה המתאימה ביותר להרגיש את המדבר בכל החושים, ולינה בחניוני הלילה במדבר מאפשרת זאת.

רויטל בן יהודה
|
דצמבר 2016
|
שלח כתבה
חניון הלילה בגן לאומי ממשית.
צילום: רשות הטבע והגנים

יש כמה מקומות בארץ שחייבים לבקר בהם בעונה המתאימה, ואחד מהם הוא הנגב. מי שזכה לטייל בנגב בימי סוף החורף ירצה לחזור לכאן שוב ושוב, כי אין מראות יפים יותר ממדבר המתעורר לחיים בעלווה ירוקה, בפריחה ביישנית ובאוויר צלול אחרי ניקוי יסודי של גשם.

 

אם כבר מדבר, אז זכו לפחות ביומיים של שקט מתובל בפריחת חורף אחרונה ובפריחת טרום אביב ראשונה, ובשביל זה אין כמו לינת לילה בטבע. חיפוש מהיר באתר האינטרנט של רשות הטבע והגנים יגלה לכם חניונים רבים במדבר. 

חניון הלילה בגן לאומי ממשית ממוקם למרגלות העיר הנבטית המשוחזרת וליד נחל ממשית. החניון הוא נקודת יציאה מצוינת לטיולים באזור, ומספק שלל אפשרויות לינה בתנאים נוחים ומותאמים לעונה: לינה באוהל פרטי, לינה על מזרנים באוהל בדווי ענק או לינה על מזרנים בטוקולים (אוהלי קבע, עד שמונה אנשים בטוקול).

 

הלינה במקום כוללת גם ביקור בגן לאומי ממשית, אתר מורשת עולמית, ובו שרידיה של עיר נבטית מהתקופות הרומית והביזנטית. באתר נראית האדריכלות הנבטית במלוא תפארתה.

גן לאומי ממשית הוכרז אתר מורשת עולמית.
צילום: דורון ניסים

עוד פרטים על גן לאומי ממשית תמצאו כאן
 

 

גן לאומי ממשית תחת שמי עננים בחורף.
צילום: דורון ניסים
המלצות לטיולים בסביבה

גן לאומי ממשית הוא נקודת יציאה מצוינת לטיולים באזור. 

נוף מדברי בראשיתי של נחל ממשית נשקף מהגן הלאומי.
צילום: רשות הטבע והגנים

מומלץ לצאת למכתש הגדול. במכתש כדאי לחנות בחניון האיקליפטוסים. כאן אפשר "להתאפר" בצבעי המדבר ולאסוף את החול הצבעוני בבקבוקים.

 

עונת החורף מאפשרת טיול גם בעין ירקעם. מימיו מגיעים הן מנביעתו והן ממי גשמים ושיטפונות, והם נאגרים בגב ענקי. הגישה לגב היא במדרגות חצובות היורדות אליו מהגדה הצפונית של הנחל. המדרגות עתיקות, והן נחצבו כדי שגמלים יוכלו להגיע למקום הנביעה ולגב. 

 

עוד חניונים בנגב

 

למטיילים בנגב ובערבה רשות הטבע והגנים מציעה עוד חניונים בכמה רמות פיתוח — מ"חניוני שלט" המתירים לינה במקום מוגדר ללא כל תשתיות ועד חניונים מצוידים היטב, ובהם מקלחות, מים חמים, מטבח, מתקני מנגל, חיבורי חשמל לתאורה והטענה, ועוד. החניונים ממוקמים בתוך שמורות טבע וגנים לאומיים או לידם, ומאפשרים יציאה לטיולים בהתאם לעונה בשנה.

 

בחורף, יותר מבעונות אחרות, כדאי ללון באתר מפותח היטב ובו מקלחת חמה, מתקנים להכנת אוכל וגם חימום. בשנים האחרונות הרשות פועלת לשדרוג אתרי קמפינג אלו כדי לאפשר לינה בחיק הטבע בלי ויתור על נוחות למשפחה כולה. בחניונים המשודרגים אפשר ללון באוהלים מוכנים, לשכור מזרנים ולקבל עצים למדורה. הרשות דואגת גם להפעלות לילדים — הן בדפי הפעלה המחולקים בחניון והן בפעילות מאורגנת כגון "סרטבע", תצפית כוכבים או סיורי עששיות.

 

להלן רשימת החניונים המפותחים בנגב ובערבה:

 

החאן הכנעני בגן לאומי תל ערד:  רק אתם, האוהל והחוויה האותנטית בלב אתר ארכאולוגי מהחשובים בישראל. במקום זה נחשפו שרידי עיר כנענית מבוצרת ושרידים מתקופת מלכי יהודה, בהם שרידי מקדש יהודאי ייחודי ומפעל מים יוצא דופן.

 

חאן בארות: בלב מכתש רמון קמפינג מפנק על רקע תפאורה מדברית בלתי נשכחת. מכתש רמון הוא המכתש הגדול בעולם ובו תופעות טבע ייחודיות. חוויה.

 

שמורת טבע חי בר יטבתה: לאוהבי הרפתקאות חופשה מדברית אלטרנטיבית בנווה המדבר של יטבתה. כאן תוכלו לראות מקרוב את המיזם להשבתן של חיות בר שחיו בנופי ארצנו ונכחדו.

 

גן לאומי הבשור:  קמפינג ליד המים בפארק הפסטורלי על גדת נחל בשור. גן לאומי רחב ידיים ובו מעיין שופע וסביבו מדשאות ואלפי עצים נותני צל. מקום נפלא לבילוי בחיק הטבע ובסיס יציאה מצוין לטיולים במרחבי חבל הבשור.

 

גן לאומי מצדה: מתחם קמפינג מאובזר למרגלות ההר שהפך לסמל.  זריחה בלתי נשכחת ונקודת יציאה לביקור בשרידי ארמונות פאר מתקופתו של המלך הורדוס ובשרידי מחנות הרומאים — עדות אילמת למצור הרומי ולסופו המר. 

 

לרשימת החניונים המלאה

© כל הזכויות שמורות רשות הטבע והגנים