עושים היסטוריה

שחזור מסעם של פרשים אוסטרלים וניו זילנדים לשחרור באר שבע נחתם כמו אז במקום שהיום הוא גן לאומי תל באר שבע. 100 שנה בדיוק לאחר שפרשים אוסטרלים וניו זילנדים כבשו את העיר בקרב כידונים מידי העות’מאנים נחנכה בראש גן לאומי תל באר שבע אנדרטה לזכר הקרב. המעמד היה חלק מחגיגות לציון 100 שנה לכיבוש העיר בידי הצבא הבריטי.

יעקב שקולניק
|
נובמבר 2017
|
שלח כתבה
המשתתפים בשחזור המסע לשחרור באר שבע לפני 100 שנה צילום: רותם כהן
באפריל 1916, בימי מלחמת העולם הראשונה, חצה הצבא הבריטי את תעלת סואץ לסיני והחל להתקדם לארץ ישראל, שהייתה בשליטת האימפריה העות’מאנית. הכוח הבריטי מנה כ-11,000 פרשים, רובם מאוסטרליה ומניו זילנד, והוא ידוע בשם אנז"ק, ראשי תיבות של Australian and New Zealand Army Corps.
 
בארץ ישראל ניסו הבריטים פעמיים לכבוש את עזה מידי הטורקים, אך הטורקים ייצבו קו הגנה באורך כ-50 ק"מ בין עזה לבאר שבע וההתקפות נכשלו. כדי לעקוף את קו ההגנה רקם הגנרל אדמונד אלנבי בחשאי תוכנית להטעות את הטורקים ולפרוץ את קו החזית בבאר שבע.
 
תוכנית הקרב הייתה שפרשי אנז"ק יתקפו את באר שבע ממזרח ויכבשו אותה במהירות, לפני שהטורקים יספיקו לפוצץ את בארות המים החשובות שלה. ב-31 באוקטובר לפני 100 שנה תקף חיל הרגלים הבריטי את באר שבע ממערב. הפרשים יצאו מאזור שלאלה (היום גן לאומי אשכול), והגיעו לעמדות התקיפה שלהם אחרי שלושה לילות צעידה באיגוף גדול דרך חלוצה וביר עסלוג’ (אזור צומת משאבים). 
 
הקרב על תל באר שבע
לפני שיוכלו הבריטים להסתער היה עליהם להכניע את הכוח הטורקי בתל א-סבע (תל באר שבע, היום בתחום גן לאומי תל באר שבע). תל באר שבע חלש על השטח הפתוח שממזרח לעיר, והתבצרו בו פלוגה של מקלענים וכ-300 רובאים טורקים. גנרל הארי שובל, מפקד אנז"ק, הטיל את משימת כיבוש התל על חטיבת הרובאים הרכובים הניו זילנדית ועל החטיבה האוסטרלית ה-1. על הניו זילנדים הוטל לתקוף את התל ממזרח, ועל האוסטרלים הוטל לתקוף אותו מדרום. 
 
הקרב החל בשעה 9:00. הטורקים המטירו אש כבדה על החטיבה הניו זילנדית ובלמו אותה בחירוף נפש במרחק כחצי קילומטר מהתל. הפרשים הניו זילנדים מצאו מחסה לסוסים בגדת נחל באר שבע והתקדמו ברגל תחת אש כבדה. הקרב היה קשה. רק בשעה 14:40 הצליחו הפרשים להגיע לעמדות הקדמיות במזרח התל והם כבשו אותן בקרב כידונים. האוסטרלים ניצלו את תגבור כוחות הטורקים באזור זה של התל כדי להשתלט על העמדות הדרומיות, ובשעה 15:00 התל נכבש. בכך נפתחה הדרך להסתערות ההיסטורית של פרשי החטיבה ה-4 האוסטרלית על באר שבע. 
 
ג’יימס מק-קרול, מפקד הגדוד הרכוב ה-11 של צפון אוקלנד (ניו זילנד), תיאר ביומנו את הקרב: "אחרי שווידאנו שיש מים בוואדי, התפנינו לתל, גבעה מעוגלת ובולטת מאוד, קרובה לוואדי. בשעה 8:00 קיבלתי פקודה לכבוש אותה. הגבעה ניצבה במרחק כשלושה קילומטרים, מעבר לשטח חשוף לגמרי. ה-’11’ [הגדוד הרכוב של צפון אוקלנד] יצאו ראשונים. מיד כשהגיעו לוואדי ניחתה עליהם אש כבדה... גדות הוואדי התנשאו לגובה כשבעה מטרים. היה קשה מאוד לצאת ממנו לשטח החשוף. נראה לי שאם האנשים ייצמדו לגדה הצפונית, הם יוכלו לצאת בטור אחד ואחר כך עיקול הוואדי יעניק לנו מחסה כלשהו... מכונות הירייה עבדו קשה ועד מהרה ה-’11’ החלו לצאת מהוואדי ולטפס על הגבעה... אין ספק, תל א-סבע היה עמדת מפתח וכשהטורקים איבדו אותו, לא נותרה להם ברירה אלא לסגת".
 
שחזור בן 100 שנה

כ-100 פרשים אוסטרלים, בהם נכדים ונינים של חיילי כוח אנז"ק שהשתתפו בקרב לשחרור באר שבע, עלו על סוסים, וב-29 באוקטובר פתחו במסע של שלושה ימים לשחזור ההסתערות על העיר באר שבע לציון 100 שנה למלחמת העולם הראשונה. המסע יצא מגן לאומי הבשור (אשכול) – הנקודה שממנה יצא כוח אנז"ק האוסטרלי לשחרר את באר שבע מידי האימפריה העות’מנית. 

 
הפרשים בתחילת המסע בגן לאומי הבשור (אשכול) צילום: עזרא ששון
שיירת משתתפי מסע השחזור של שחרור באר שבע צילום: רותם כהן

ב-31 באוקטובר, לאחר שרכבו בנחל הבשור, נחתם מסע השחזור בגן לאומי תל באר שבע בטקס להסרת הלוט משלט המציג את סיפור מורשת הקרב במלאת 100 שנה לשחרור העיר. בטקס השתתפו המושלת הכללית של הכתר הבריטי בניו זילנד, הגב’ פטסי רידי, ומנכ"ל רשות הטבע והגנים מר שאול גולדשטיין. בטקס אחר באותו יום השתתפו ראש ממשלת ישראל, מר בנימין נתניהו, וראש ממשלת אוסטרליה, מר מלקולם טרנבול.

גן לאומי תל באר שבע

לתל באר שבע היסטוריה ארוכה, והיא החלה אלפי שנים לפני מלחמת העולם הראשונה. בתקופת המקרא (במאה ה-9 לפנה"ס) היה התל בשליטת ממלכת יהודה. עם הממצאים העיקריים בתל נמנים מזבח קרנות (בתל מוצג העתק שלו), באר מים עמוקה, שערי העיר, "ארמון המושל" ומחסנים. הממצא המרשים ביותר הוא מפעל המים – מאגר בנפח 700 מ"ק חצוב בסלע הקירטון. המאגר אסף אליו מי שיטפונות מנחל חברון, שעובר מצפון לתל. היישוב בתל חרב עם הכיבוש הבבלי במאה ה-7 לפנה"ס. 

בשנת 2005 הוכרז תל באר שבע אתר מורשת עולמית של אונסק"ו לצד התִלִּים המקראיים בגנים הלאומיים מגידו וחצור. 

 
גן לאומי תל באר שבע
צילום: דורון ניסים
© כל הזכויות שמורות רשות הטבע והגנים