המים לטבע בשמורת טבע עין אפק

בשמורת טבע עין אפק המים שייכים לטבע. שנים של עבודה מאומצת לשימור בית גידול לח ייחודי זה נשאו פרי: הוא הוכרז אתר רמסר בינלאומי וזיכה בפרס אמנת רמסר היוקרתי.  

אורלי גנוסר
|
ינואר 2017
|
שלח כתבה
ברכת סופיה: סביבה צמחי מים סבוכים ובתוכה דגים לרוב
צילום: אילה הראל

 

שימור הביצה

יש לי זיכרון חזותי מצוין בדרך כלל, אבל כשנכנסתי לשמורת טבע עין אפק הייתי בטוחה שהגיל מתעתע ונותן בי את אותותיו. דבר לא נותר כפי שזכרתי, ולרגע חששתי שהגעתי לאתר אחר. מתחם הכניסה שופץ וחזותו שופרה למען המבקרים. גם משטח החניה שופץ, הורחב והונגש, ועתה יוצאים ממנו שבילים לנקודות קסומות, לתחנות תצפית ולמסלולים מפותלים בתוך סבך השמורה.

 בעבר היו מעיינות עין אפק מקורותיו של נחל נעמן. היום שמורת טבע עין אפק משמרת מגוון בתי גידול שהמרכיב העיקרי בהם הוא המים, וכן שרידי ביצות שעד לפני כמאה שנה השתרעו עד עמק עכו. בזכות שפיעת המעיינות ומפלסם הגבוה של מי התהום היה האזור רווי מים, וכמו בעמק החולה היו בו בעלי חיים רבים וצמחייה עשירה.

שלדג גמדי מוצא שפע של מזון בשמורה
צילום: רעי סגל
המים – סוד החיים בשמורה

בשמורה נעשות זה שנים פעולות רבות לשימור מגוון בתי הגידול. בעבודת שטח יומיומית מאומצת של צוות השמורה ובניסוי וטעייה נלמדו האקולוגיה של בתי הגידול והדרך לנהל את משק המים בשמורה. בעין אפק שימוש נכון במים הוא המפתח להצלחה, ועובדי רשות הטבע והגנים הצליחו לאפיין את צורכי המים של השמורה על שלל מרכיביה, ולתפעל אותה מבחינה הנדסית כדי להבטיח מים לכל חלקיה. "כשיש מים יש חיים", אומרת ג’יזל חזן מנהלת השמורה, ומספרת שהיום צוות השמורה מחלק את המים באופן שמיטיב עם החי והצומח בשמורה ולא נפגע אף מרכיב אחד ממרכיביה.

השיטה היא הקצאת מים ממוקדת, שמתחשבת בצרכים המשתנים של כל בית גידול בשמורה ומבטיחה את קיומם ואת המשכיותם. משימה חשובה לא פחות היא לשמר את משק המים גם בתקופות היבשות. לשם כך חפרו במערב השמורה ברכה גדולה (ברכת אחילוטוס). הברכה מתמלאת בשנים גשומות וכשהמעיינות שופעים, והיא מאגר לשעת חירום: בעתות מצוקה אפשר להזרים ממנה מים לברכות ולהבטיח שהחי והצומח לא ייפגעו. הברכה החדשה היא גם תוספת חשובה לשמורה ומרחיבה את בית הגידול הלח.

לפני חודשים מספר שוקם עוד בית גידול – אחו הג’מוסים בצפון השמורה. שטח זה יהווה פשט הצפה בחודשי החורף ומימיו יפרנסו ציפורים נודדות ובעלי חיים אחרים, וכן צמחים המבקשים את קרבת המים.

מנקודת תצפית גבוהה ומרשימה בשביל הביצה (תצפית אחילוטוס) ניתן לצפות בברכות החדשות, להתפעל מיפי צמחיית הגדות ולהתבונן בעדר הג’מוסים ובעגל הטרי, שמשתכשך בהנאה במי הגשמים האחרונים.  

ג’מוסים מספר הובאו לכאן משמורת טבע החולה. היום הם חיים בשולי הברכה החדשה ומושכים אליהם מבקרים
צילום: אלון מאיר
חברים באמנה לשמירה על בתי גידול לחים

לפני 20 שנה הפכה ישראל לחברה באמנת רמסר – אמנה בינלאומית חשובה לשימור בתי גידול לחים. האמנה חוברה בשנת 1975 ומאז עוסקות החברות בה ביצירת שיתוף פעולה בינלאומי לשימור מקווי מים טבעיים בעולם ולהגנה עליהם. בתי גידול אלו הולכים ונעלמים בארץ ובעולם, והאמנה שמה לה מטרה לשמר את המעט שנותר. מאז הצטרפותנו לאמנה קידמה רשות הטבע והגנים הכרזה של אתרי רמסר בארץ, ואכן היום שמורת טבע החולה ושמורת טבע עין אפק הן אתרי רמסר.

על הפעולות שננקטו בשמורה ונוגעות לשימוש מושכל במים זכתה לפני שנה גי’זל חזן, מנהלת שמורת טבע עין אפק, בפרס מטעם אמנת רמסר, אבל מבחינתה זכה בו צוות השמורה כולו. "זו לא עבודה של אדם אחד", היא מדגישה, "אבל הפרס שם אותנו על המפה הבינלאומית ואישר לנו שאנחנו עובדים מקצועי ונכון". הפרס היוקרתי המריץ את הצוות להמשיך ולטפח את השמורה, ונעשים בה פעילויות ופרויקטים רבים, חלקם בשיתוף הקהילה. 

יום בתי הגידול הלחים העולמי

השמורה פורחת כל השנה ולכל עונה מופע ופריחות אופייניים לה, אולם בחורף השמורה היא בשיאה וגשמי הברכה עושים לה רק טוב. בכל שנה ב-2 בפברואר מציינים בעולם את יום רמסר להגברת המודעות לשמירה על בתי גידול לחים בעולם, וזו הזדמנות נהדרת לראות איך למרות המאבק בין טבע לפיתוח עירוני אפשר לשמור על שמורת טבע, להגן על מינים אדומים בסכנת הכחדה וליהנות משלל העופות, מיפי הטבע ומהרבה ירוק בעיניים. 

 

מטיילים על הגשר הצף בשמורה – מוקד משיכה לכולם
צילום: הלל גלזמן
בשמורת טבע עין אפק חיה מושבת קורמורנים המונה כמה עשרות פרטים
צילום: מיקי קרמזין
© כל הזכויות שמורות רשות הטבע והגנים